Chyby prodávajících při výběru realitního makléře

Tento článek pojednává o chybách, kterých se prodávající dopouští při výběru realitního makléře. Prodej nemovitosti není pro mnohé běžná záležitost, nevyplatí se proto podceňovat výběr realitního makléře. Na co si dát pozor?

Není realitní makléř jako realitní makléř. Sice již před časem vešel v platnost realitní zákon a pro výkon, nově již vázané živnosti realitního zprostředkování, musí mít člověk složené zkoušky. Jsem rád, že už tento obor nemůže vykonávat úplně každý. Nalijme si ale čistého vína - zkoušky nejsou příliš obtížné a jejich složení negarantuje kvalitního realitního makléře.

Špatný výběr partnera pro prodej nemovitosti prodávajícím bohužel často zkomplikuje jejich plány a v závěru jim to jejich situaci vůbec neusnadní. Vaše práce a nervy by měly končit právě výběrem jednoho správného makléře. Ostatní je na něm a on musí zajisti, aby vše běželo hladce. 

Možná vám některé body budou připadat jako samozřejmé, nicméně setkávám se s prodávajícími, které je dělají.

Jak vybrat správného makléře?

6 častých chyb při výběru realitního makléře

Výběr realiťáka na ,,částečným úvazku”

Realitní profese se na povrchu zdá jako velmi jednoduchá činnost, při které si člověk hravě vydělává spoustu peněz. Ve skutečnosti je to jeden z největších mýtů v realitní branži.

Někteří lidé dělají makléře při svém zaměstnání. Jsou výjimky potvrzující pravidlo, ale většinou to nevěstí dobrotu. Určitě se na to makléře na první schůzce zeptejte. Pokud pracuje od 9-5, kdy bude mít čas odpovídat na dotazy zájemců o vaši nemovitost? Je pravděpodobné, že nebude, aby nedostal padáka. 

Navíc realitní makléř by měl být stále obklopen lidmi co řeší prodej nebo nákup nemovitostí a aktivně prosazovat zájmy svých klientů - shánění nebo prodej nemovitosti. Díky tomu, že se realitám věnuje naplno, je o trhu více informovaný a čas s kolegy v kanceláři může využít k přímému propojování poptávajících a prodávajících.

Výběr makléře bez prokázání jejich předešlých obchodů a referencí

Neudělejte chybu a chtějte po makléři reference od jeho předešlých klientů, vyptejte se ho i na obchody, které realizoval v posledních 12 měsících. Pokud si chcete být opravdu jistí, poproste, zda se můžete emailem či po telefonu osobně s některými klienty spojit. Prodej vaší nemovitosti je velká transakce a pokud máte být s realiťákem ve smluvně zavázaným vztahu i třeba půl roku, vyplatí se dát si s výběrem záležet.

Výběr přikyvovače

Pokud vám makléř odsouhlasí všechno co ohledně prodeje říkáte, buďte na pozoru, protože pravděpodobně nemá zkušenosti. ,,Ano” je oblíbená odpověď především začínajících makléřů. Když se nad tím zamyslíte sami. Najímáte si snad profesionála, abyste mu říkali, jak se bude váš dům prodávat? 

Makléř nováček vám odsouhlasí vše, jen aby s vámi nešel do sporu a zakázku získal. 

Můžete si makléře otestovat, pokusit si prosadit některou z chyb, kterých se dopouští samoprodejci. Pokud si makléř nebude stát za svém, jak se má nemovitost správně nabízet ke koupi, dejte od spolupráce s ním ruce pryč.

Mít schůzku pouze s jedním makléřem

Já osobně jsem velmi rád, když si majitelé při prodeji svých nemovitostí vyslechnou více realitních makléřů, jen když mohu být v rámci výběrového řízení také. Každý makléř pracuje jinak, má jiné nápady a způsoby jak prodává nemovitosti. Doporučil bych vyhradit si odpoledne a sejít se s minimálně třemi makléři. 

Nemyslete si, že makléři ze stejných realitních společností nabízí stejné služby. Některé nástroje mohou mít společné, ale v závěru je u každého velká míra individuality ve způsobu práce.

Výběr makléře podle nejvyšší doporučené ceny

Možná největší chyba prodávajících, se kterou se častokrát setkávám je výběr makléře, který doporučí nejvyšší cenu, za kterou nemovitost doporučuje prodat. Taktika některých makléřů je smluvně vás zavázat a potom tlačit na cenu dolů. 

Počáteční cena, za kterou nemovitost dáte na trh je zásadní pro zdárný prodej. Slibem makléř nezarmoutí, proto po něm chtějte podklady, díky kterým k ceně dospěl.

Online odhady nemovitostí jsou častokrát velmi nepřesné a makléř by měl navrhovanou cenu obhájit třeba tímto způsobem.

Výběr makléře podle nejnižší provize

Nejdříve je nutné si uvědomit, že provize je předmětem vyjednávání a makléř z ní může slevit. Pokud vám nějaký řekne, že mu to společnost neumožňuje, tak k vám není upřímný. Provize se v Čechách standardně pohybuje mezi 3-5% bez DPH z realizované kupní ceny. 

Obrovská chyba je výběr makléře, který velmi jednoduše přistoupí na snížení provize. Zaprvé to značí, že nemá v plánu do prodeje vaší nemovitosti příliš investovat a zadruhé, jak si můžete být jisti, že nebude kupující pobízet slevou na vaší nemovitost? 

Provize by měla být určena procentuálně, ať je makléř motivován vyšší prodejní cenou.  

Pokud přemýšlíte, zda prodat nemovitost sami nebo s makléřem, mějte na paměti, že kvalita celého obchodu bude odpovídat tomu, kolik sami do prodeje zainvestujete nebo makléři v závěru zaplatíte z kupní ceny. 

Makléř, který si získává obchody podstřelováním své provize má sice více zakázek, ale jen málokterou se mu podaří úspěšně dokončit. 

Už se několikrát mě a mým kolegům stalo, že se na nás obrací prodávající, otrávený zkušeností s tímto typem makléře.

Závěr

Prodej nemovitosti je velká životní transakce a nevyplatí se při výběru makléře riskovat. Klíčové je porovnání stylu práce různých makléřů, v dnešní době jejich online presence a hlavně reference od předešlých klientů. Moc rád vám odprezentují můj způsob prodeje vaší nemovitosti, stačí se mi ozvat.

Chceš se stát součástí týmu?

Pokud přemýšlíte o tom zda se stát se realitním makléřem či makléřkou, neváhejte se mi ozvat. Probereme to a třeba zrovna spolu vylepšíme realitní trh!

Registrovat se

Už jste členem uzavřené nemovitostní skupiny?
Neveřejné investiční nabídky, propojení lidí se zájmem v investování do nemovitostí.

Poslední příspěvky

Prodáváte? Uděláme vám osobně zdarma odhad na nemovitost.

Kupujete nemovitost? Nechte si zasílat nabídky a novinky.
Díky, povedlo se! Mějte se hezky. :)
Oops! Something went wrong while submitting the form.