Koupit nemovitost teď nebo počkat?

Pokud řešíte otázku zda koupit nemovitost v roce 2022 s předpokladem růstu cen a nebo počkat a spekulovat na propad. Hned na začátku vás možná zklamu, jelikož já ani moji kolegové nemáme křišťálovou kouli, takže rozhodnutí stejně nakonec zůstane na vás. 

V tomto článku shrnu informace a data, které má smysl při hledání odpovědi zvážit. Vycházím z vlastních zkušeností, ze zkušeností mých kolegů a z analyzování různých zdrojů na toto téma.

Investice nebo bydlení pro vlastní potřebu?

Nákup investiční nemovitosti

Velmi důležité je, zda chcete nemovitost koupit jako investiční a minimalizovat nebo úplně eliminovat ztrátu hodnoty vašich úspor. Vždy záleží na vašem investičním horizontu. Pokud nejste aktivní investor, ale jde vám o uchování hodnoty pro další generace, upřímně nevidím problém koupit nemovitost hned. V horizontu 10-20 let je více než pravděpodobné, že se vaše investice zhodnotí. Dnešní ekonomika je nastavená na půjčování peněz, tím narůstá jejich množství v oběhu a v čase se nevyhnutelně snižuje jejich hodnota - aktiva, jako jsou nemovitosti proto budou mít větší nominální hodnotu.

V případě, že jste typ investora, kterému jde o zhodnocení peněz formou spekulace - nákupu a prodeje v kratším časovém horizontu, tak vás mohu ujistit, že koupit nemovitost výhodně lze v jakékoliv období, ať je ekonomika v cyklu růstu nebo úpadku. Vyžaduje to pouze časové úsilý a kreativitu. Případně kontaktujte mě nebo jiné makléře, kteří pro vás pracují doslova zadarmo a jsou odměnění až za příležitost, pro kterou se rozhodnete. Realitní makléř je jedna z profesí, která se k zajímavým příležitostem dostává jako první. Pokud se o investování sami zajímají, můžou vás informovat o různých způsobech, jak investovat do nemovitostí v menších i větších částkách. 

Potkávám investory a jejich názory se na aktuální situaci v roce 2022 liší. Někteří drží hotovost, kupují pouze nemovitosti hluboce pod tržní hodnotou (minimálně 80% tržní hodnoty) a sázejí na to, že v následujících letech bude trend cen nemovitostí směrem dolů. 

Na druhou stranu jsou tu lidi, kteří mají velký strach z emitace nových peněz do oběhu za posledních pár let a jsou přesvědčení, že trend růstu cen bude pokračovat a dokonce čekají na prodej svých investičních nemovitostí, na kterých by měli i při prodeji dnes, velmi slušné zhodnocení. Obě strany investorů jsou lidé s velkými zkušenostmi v oboru a ani jeden názor nelze brát na lehkou váhu.

Nákup nemovitosti pro vlastní potřebu

V případě, že jste v nájmu a zvažujete koupi nemovitosti, aby vám plynuly peníze do vaší nemovitosti a ne rentiérovi do kapsy, tak bych se na situaci podíval následovně:

Sám jsem si již přišel na to, co říkal jeden z předních realitních investorů, pan Miroslav Jonáš. Co se týče bydlení pro vaší potřebu, nespekulujte a soustřeďte se spíše na výběr nemovitosti, která je ta správná pro naplnění vašich potřeb a netrapte se tím, že ji koupíte za tržní cenu. Pravděpodobně nemáte v plánu nemovitost koupit a prodat ji po pár letech, když jste si ji konečně přizpůsobili podle vašich představ. Pokud je předpoklad, že nemovitost budete vlastnit 5-10 let a více, vidím větší riziko v tom, nákup odkládat a čekat na snížení cen. Určitě netvrdím, že si musíte za každou cenu vybrat s aktuální nabídky nemovitostí, která je relativně malá. Počkejte si na tu správnou, kterou si zamilujete. Budete v ní spokojeně žít a vývoj cen nemovitostí přestanete sledovat. 

V případě, že se objeví vaše vysněná nemovitost, je zásadní, abyste byli již připraveni pro případné získání hypotečního úvěru a mohli rychle jednat - v dnešní době je poptávka po nemovitostech stále vysoká a kupující, kteří chodí na prohlídky bez ponětí, na co vlastně dosáhnou, za jakých podmínek a za jak dlouho, se často diví, že se nemovitost prodá ještě předtím, než tyto věci začnou zjišťovat. 

Financování skrz hypoteční úvěr

Nejsem hypoteční specialista, moje specializace jsou nemovitosti a své klienty směřuju na profesionála, který má o hypotečním trhu přehled, jeho doporučení mají váhu a jsou podloženy dlouholetou praxí. Konkrétně spolupracuji s paní Gabrielou Skojovou. Celou situaci je schopna s vámi vyhodnotit a celý proces koupě nastavit tak, abyste nebyli v budoucnu ohroženi ve smyslu neschopnosti splácet své závazky. Funguje po celé ČR a doporučuji ji, jelikož jsem si jistý, že jedná ve vašem nejlepším zájmu, i za cenu toho, že společně přijdete na to, že pro vás momentálně koupě nemovitosti není vhodná a mohli byste se v budoucnu dostat do nepříjemné situace. To, že vám banka úvěr momentálně poskytne není pro udržení vaší finanční stability v budoucnu vypovídající a vyřizování hypotečního úvěru tedy prosím nepodceňujte.

Chceš se stát součástí týmu?

Pokud přemýšlíte o tom zda se stát se realitním makléřem či makléřkou, neváhejte se mi ozvat. Probereme to a třeba zrovna spolu vylepšíme realitní trh!

Registrovat se

Už jste členem uzavřené nemovitostní skupiny?
Neveřejné investiční nabídky, propojení lidí se zájmem v investování do nemovitostí.

Poslední příspěvky

Prodáváte? Uděláme vám osobně zdarma odhad na nemovitost.

Kupujete nemovitost? Nechte si zasílat nabídky a novinky.
Díky, povedlo se! Mějte se hezky. :)
Oops! Something went wrong while submitting the form.