Je dobrá doba stát se realitním makléřem?

Tento článek jsem napsal v roce 2022 a vnímám, že se ve společnosti šíří, že si reality procházejí horším obdobím, a že je dnes špatná doba na to začít dělat realitního makléře. Za rok si můžeme dosadit i 2020, kdy jsem začal já během covidové pandemie a o realitním trhu se říkali taktéž jen špatné věci. Prohodilo se akorát to, že dřív nebylo co prodávat a dnes udájně není kdo by kupoval. Jsem přesvědčen, že si můžeme dosadit do tohoto úvodu jakýkoliv rok a vždy najdeme lidi v našem okolí, kteří budou tvrdit, jak je realitní trh na prahu smrti. Sám jsem pochopil, že to není o tom, v jaké pozici se momentálně nachází trh, ale o tom, jak v danou chvíli přemýšlíme. Tím, že budeme svádět náš pomalý růst na dobu, si moc nepomůžeme. 

Realitní trh je cyklický

Realitní trh je úzce spojen s ekonomickým děním a jeho průběh si můžeme představit jako sinusoidu. Náladou jsme někdy nahoře a někdy zase dole. Občas mi přijde, že se takto stane i víckrát během roku. Top realitní makléři se dokáží skvěle adaptovat a užijou si úspěch, ať se trh ubírá jakýmkoliv směrem. Dostat se do této kategorie ovšem vyžaduje velkou dávku zkušeností. Soustřeďte se na váš směr, protože to je jediné, co jste schopni změnit. Stěžování si a vymlouvání vás bohužel akorát vysílý a nikam neposune. 

Vysoká ,,úmrtnost” v realitním odvětví

Tento blog píšu upřímně. Nechci nikomu mazat med kolem pusy. Dle statistik vedených v USA 9/10 realitních makléřů skončí v průběhu 5 let. Podle toho, jak se mění struktura makléřů v naší realitní kanceláři soudím, že statistika bude velmi podobná i u nás v Čechách. Může to odradit, ale také to můžete vnímat jako příležitost. Příležitost v tom, že realitních makléřů, kteří mají dlouhodobé zkušenosti a jsou bráni jako špička oboru je velmi málo. Nemovitostí, které můžou prodávat je naopak obrovské množství. Trh je pro ně neomezený a můžou si vybírat. Žádosti o prodeje nemovitostí dostávají skrz doporučení, jejich marketingové systémy a reputaci. Buďte připraveni a odhodlaní dostat se ke špičce a užijte si sladké plody vaší práce. Chcete znát důvody proč realitní makléři končí?

V roce 2022 a 2023 jsou makléři více potřeba

Zatím nevím, zda je to normální, ale trh je od doby co jsem začal opravdu turbulentní. Ze dne na den se měnily za poslední dva roky ceny nemovitostí směrem nahoru opravdu dramaticky. Nemovitostí bylo k prodeji nabízeno velmi málo a lidí, kteří si nemovitost prodávali sami, bylo více. Nemovitost sice mnohdy prodali někomu za nižší cenu, než by nabídl jiný kupující, kdyby se byl o prodeji dozvěděl, ale prodali ji. Nicméně v roce 2022 se doba otočila a prodat si nemovitost na vlastní pěst není tak jednoduché. Je to kvůli tomu, že jich v nabídce rychle přibývá a kupující navštíví jen omezený počet nemovitostí, předtím něž si vyberou a koupí. Zařídit to, aby nemovitost byla vidět a lákala případné kupující na prohlídku, je parketou realitního makléře.

Kvalitních realitních makléřů je nedostatek a v dobách jako je dnes obvzlášť. Pokud se práci budete od začátku učit dělat správně a pochopíte co je její náplní, bude se vám mnohem lépe budovat váš úspěch.

Existuje špatná a dobrá doba pro odvětví realitních makléřů?

Jestli je doba dobrá nebo špatná určuje pouze vaše schopnost reagovat na změnu. Kvůli tomu jsem si volil tento obor. Bydlení je zasadni lidská potřeba, kupovat a prodávat se bude vždycky, pokud tedy funguje kapitalismus. Pokud chcete žít životní styl realitního makléře, neváhejte se mi ozvat a já vás práci naučím dělat tak, abyste nebyli ohrožení průměrností.

Chceš se stát součástí týmu?

Pokud přemýšlíte o tom zda se stát se realitním makléřem či makléřkou, neváhejte se mi ozvat. Probereme to a třeba zrovna spolu vylepšíme realitní trh!

Registrovat se

Už jste členem uzavřené nemovitostní skupiny?
Neveřejné investiční nabídky, propojení lidí se zájmem v investování do nemovitostí.

Poslední příspěvky

Prodáváte? Uděláme vám osobně zdarma odhad na nemovitost.

Kupujete nemovitost? Nechte si zasílat nabídky a novinky.
Díky, povedlo se! Mějte se hezky. :)
Oops! Something went wrong while submitting the form.