Realitním makléřem od 19 let

Tento článek je určen pro všechny, kteří zvažují kariéru realitního makléře. Budu upřímný co se mých začátků týče a situace, ve které se momentálně nacházím. Tento obor není pro každého, ačkoliv vám mohou na pohovoru tvrdit opak. Je to o dřině, trpělivosti, možná i trochu o štěstí, ale myslím si, že se mu musí jít naproti. Úspěch nemusí přijít hned a i kdyby ano, je nutné si uvědomit, že tento obor je o dlouhodobém budování vztahů a může na vás dolehnout i horší období. Pokud vás i po přečtení tohoto článku bude lákat stát se realitním makléřem, neváhejte mi napsat, rád s vámi budu spolupracovat. Využijeme jedinečných schopností každého z nás a společně vybudujeme silný realitní tým.

Jak probíhali mé první dva roky v realitní branži.

Je věk podstatný pro tento obor?

Nízký i vysoký věk mají svoje pro a proti. Jsem jeden z nejmladších realitních makléřů v našem realitním týmu, začal jsemtěsně před maturitou, když mi bylo 19 let. Upřímně je mi líto, že jsem nezačalo něco dříve, protože jsem čas na střední škole nevyužíval efektivně pro dosažení mých cílů a snů, kterých chci v životě dosáhnout. První týden jsem byl přesvědčen, že se u mě úspěch dostaví hned. Sledoval jsem své starší kolegy a viděl mezeru na realitním trhu, kterou je využívání sociálních sítí, internetové reklamy a nových technologií. Povědomí o tom, jak tyto technologie fungují, je u starších realitních makléřů velmi malé, někdy až nulové. Vše vypadalo velmi jednoduše. Zpětně ale vím, že jsem kolegy podceňoval a neuvědomoval jsem si, že realitní business je založen na mezilidských vztazích a v ovládání softskills - zejména těch komunikačních.

Co se těchto dovedností týče, byli kolegové ostřílení časem a velmi zkušení obchodníci. V tomto směru jsem byl naprostý zelenáč, seminář z rétoriky a znalost sociálních sítí mi neposkytly velký náskok. Teorie je krásná věc, četl jsem spoustu knih o obchodních dovednostech,nicméně aplikovat to v praxi je věc jiná a zpočátku se u mě ukázalo, že nejsem ani schopen prodat své dovednosti v internetové reklamě a získávat nové zakázky.

Jako starší začínající makléř budete mít určitou nevýhodu proti mladším právě kvůli menšímu povědomí o nových technologiích. Na druhou stranu jsem se dozvěděl, že největší peníze na realitním trhu dělají ,,offline makléři". Bohatství v nemovitostech je koncentrováno převážně u starší generace a ta má, k mému udivení, často k novým technologiím určitý odpor a uvítají starý dobrý způsob realitního businessu.

Pokud již máte zkušenosti s obchodem, počítejte s tím, že gró je úplně stejné napříč všemi odvětvími. Mezilidské vztahy a jednání jsou klíč. Pochopit mechaniky realitního trhu vám ani nemusí trvat dlouho, pokud hned od začátku budete opravdu akční a otevřeni učení se novým znalostem jak praxí, tak od svých kolegů.

Předsudky o nízkém věku?

Předsudky jsou u některých lidí opravdu silné. Zkrátka jsem se smířil s tím, že se nezalíbím každému. Lidé jsou různí, někteří jsou alergičtí na makléře, kteří přijedou v novém nablýskaném Mercedesu (který je mnohdy na leasing). Jiní to naopak uvítají a jakmile vidí makléře ve starém autě, už vůbec nepřipadá v úvahu, že s ním budou chtít dělat business - staré auto automaticky znamená neúspěch a nechtějí ani vnímat, co jim vlastně makléř nabízí za služby.

Co se věku týče, je to podobné. Na začátku jsem si myslel, že mě věk omezuje v získávání prodejních zakázek. Začal jsem zařizovat pronájmy a to byl můj lístek k získání základních obchodních dovedností a reputace spolehlivého makléře. Pronájmy nejsou vnímány jako tak velká zodpovědnost jako prodeje  - práce je s nimi ale mnohdy hodně a je zde velký prostor naučit se jednání s lidmi.

Karta se obrátila po mém prvním úspěšném prodeji, který byl po cca půl roce od mého začátku. Byl to pro mě psychicky obrovský milník. I přesto, že se považuji za člověka, co si nebere servítky, cítil jsem v průběhu velký psychický nátlak a odpovědnost. Byl jsem na sebe po úspěšném prodeji pyšný a dramaticky mi to zvedlo sebevědomí - i přesto, že jsem byl terčem posměchů, že bych na tom byl finančně lépe, kdybych pracoval v McDonaldu. Nešlo o finanční úspěch, ale o určité psychické vítězství - začátek cesty k tomu, abych v budoucnosti mohlprodávat nemovitosti třeba i s provizí několik miliónů korun.

Buďto to byla souhra náhod, nebo s tím mělo co dočinění právě o něco zvýšené sebevědomí, ale při nadcházejících schůzkách jsem začal více potkávat typ lidí, kteří naopak ocenili, že začínám něco budovat už ve svém věku. Častokrát to byli lidé, kteří v životě něčeho dosáhli a měli tendenci si vyslechnout, jaký je rozdíl ve službách 19 letého realitního makléře a toho 40 letého.

Závěr je tedy takový, že jediný, kdo vás svazuje kvůli věku, jste vy sami. Potkávejte více lidí, nesoustřeďte se na váš věk a uvidíte, že nakonec na tom nezáleží.

Selhání a chyby jsou skvělé

Přiznám se, že jsem za dva roky už udělal spoustu chyb. Naštěstí to nebyly chyby, které by ohrozily prodávajícího. Byl to typ chyb, které jsem si slíznul pěkně sám. Ztratil jsem svůj čas, peníze, energii a někdy i chuť - v některých případech jsem se jich mohl vyvarovat, kdybych bral za svaté rady svých kolegů nebo jejich varování.

Možná to ale nakonec není špatně. Vzhledem ktomu, že jsem si některými situacemi musel těžce projít, jsem přesvědčen, že mě můj ,,pud sebezáchovy" tentokrát zastaví a znovu tyto chyby opakovat nebudu. Každá chyba, každá stresová situace v tomto oboru vás koneckonců jen posílí a přinese větší nadhled. Každá další překážka je pouze další překážka, protože vás přeci jen tak něco nerozhodí!

Je tento obor pro vás?

Na závěr bych vám rád pomohl odpovědět na otázku, kterou si možná pokládáte. Dělám to pouze 2 roky, ale za tu dobu se už v kanceláři vystřídala spousta tváří. Řeknu to možná trochu tvrdě, ale vnímám to takto.

Pokud to chcete jen zkusit, abyste si trochu zpestřili život nebo to dělat napůl při práci, tak na to rovnou zapomeňte, ušetříte si čas a peníze. Úspěšnost v realitách je mizivá a většina lidí se nedostane do fáze uznávaného makléře - do dvou let většina odpadne, 5 let v oboru už zvládne opravdu málo jedinců.

Domnívám se, že už od začátku musíte v tomto oboru vidět něco víc, než jen způsob obživy. Je to o vaší vizi. První roky jsou jen test toho, zda to myslíte vážně. Co jsem se bavil s velmi úspěšnými makléři, vždy budete zažívat horší a lepší období, ale je jen na vás, jestli si to budete i přesto užívat nebo se trápit.

Osobně miluju fakt, že jsem součástí tak rozmanitého a nevyčerpatelného trhu. Realitní trh tu vždy byl a také bude, je jen na vás, jak to uchopíte.

Chceš se stát součástí týmu?

Pokud přemýšlíte o tom zda se stát se realitním makléřem či makléřkou, neváhejte se mi ozvat. Probereme to a třeba zrovna spolu vylepšíme realitní trh!

Registrovat se

Už jste členem uzavřené nemovitostní skupiny?
Neveřejné investiční nabídky, propojení lidí se zájmem v investování do nemovitostí.

Poslední příspěvky

Prodáváte? Uděláme vám osobně zdarma odhad na nemovitost.

Kupujete nemovitost? Nechte si zasílat nabídky a novinky.
Díky, povedlo se! Mějte se hezky. :)
Oops! Something went wrong while submitting the form.